 |
 |
|
 |
 |
Indsigelse til NYT Campingreglement
Flyttet fra forsiden!
Dansk F-Campings indsigelse til NYT campingreglement, - på vegne af frie og uafhængige campister.
Alle borgere har indsigelsesret!
Udkast til det nye campingreglement, med mine markeringer af ændringer:
www.f-camping.dk/29453617
Udkast til By- og Landskabsstyrelsens vejledning, vedr. campingreglement, med mine markeringer af ændringer:
www.f-camping.dk/29453616
4: Linket til kommentarsiden:
www.f-camping.dk/29453615
Høring af forslag til nyt campingreglement, forslag til ny vejledning og strategisk miljøvurdering (SMV)
Miljøministeren fremsatte den 8. oktober 2009 forslag til ændring af lov om sommerhuse og campering mv. og lov om planlægning. Lovforslaget danner grundlag for en ændring af campingreglementet. Lovforslaget blev vedtaget den 3. december 2009.
På denne baggrund fremlægges nu i 8 ugers offentlig høring:
Udkast til nyt campingreglement
Udkast til ny vejledning af campingreglement
Strategisk miljøvurdering
Bemærkninger kan fremsendes senest fredag, den 21. maj 2010 til By- og Landskabsstyrelsen, Haraldsgade 53, 2100 København Ø. Bemærkninger kan også fremsendes elektronisk til e.mail: blst@blst.dk blst@blst.dk med c.c. til fth@blst.dkfth@blst.dk
www.blst.dk/Hoering/horingafforslagtilcampingreglement.htm
BEMÆRK: Miljøministeriet
By.og Landskabstyrelsen
Notat
Landsplan
J.nr. bls-100-00134
Ref. FTH
Dato: 12. februar 2010
Miljøvurdering af forslag til revision af bekendtgørelse om tilladelse til udlejning af arealer til campering og om indretning og benyttelse af campingpladser (Campingreglementet), jf. lov om miljøvurdering af planer og programmer (SMV loven).
Se hvad Dansk F-Camping mener om indholdet i campingreglementet.
Hvad mener du ?
By- og Landskabsstyrelsen / Miljøministeriet
Forslag til lov om ændring af lov om sommerhuse og campering (Sommerhusloven) og lov om planlægning
Lovforslaget indeholder to mindre ændringer. I lov om sommerhuse og campering foreslås indføjet en præcisering af den eksisterende forskel på campinghytter og sommerhuse, suppleret med et forbud mod udmatrikulering og lignende af den enkelte campinghytte. Lov om planlægning foreslås ændret således, at opførelse og ændring af campinghytter fremover kræver landzonetilladelse.
OBS!!!!!
Bemærkninger kan fremsendes
senest fredag, den 21. maj 2010
til By- og Landskabsstyrelsen, Haraldsgade 53, 2100 København Ø.
Bemærkninger kan også fremsendes elektronisk til e.mail:
blst@blst.dk
blst@blst.dk
med c.c. til
fth@blst.dk
fth@blst.dk
Lov om sommerhuse og campering m.v. (Sommerhusloven)
www.blst.dk/Hoering
Det mener Dansk F-Camping
om campingreglementet,
- på vegne af frie og uafhængige campister!
Indsigelse til NYT campingreglement.
Indsigelse, vedr.:
Campingreglementet og vejledningen
Udkast 26. februar 2010 - Bekendtgørelse om tilladelse til udlejning af
arealer til campering og om indretning og benyttelse af campingpladser
Dansk F-Camping mener, at campingreglementet er forældet, og bør afskaffes.
Der kan evt. laves en helt ny Campinglov, en lov der alene handler om camping.
En lov der indeholder rettigheder for campisterne.
Dansk F-camping mener, at kravet om mindst 100 enheder for nye campingpladser, skal fjernes helt.
Dansk F-Camping mener, at der igen skal kunne etableres små campingpladser.
Dansk F-Camping mener, at antallet af hytter skal begrænses til max 10% af enhederne på en plads. Campingpladser skal ikke omdannes til hyttebyer, men være forbeholdt camping.
Dansk F-Camping mener, at lovgivning vedr.: Ophold, rast og parkering helt skal fjernes fra campingreglementet.
Aktiviteter, som intet har med camping at gøre, kan henvises til et andet ministerium, der har med veje, pladser o.l. at gøre.
Dansk F-Camping mener, at et campingreglement ikke skal tvinge trafikanter ind på private campingpladser, blot fordi de kører i, eller med, et køretøj der hedder noget med camping.... Alle trafikanter må have samme ret til at standse, raste og parkerer, uanset køretøjets indretning eller anvendelse.
Dansk F-Camping er skuffet over udkastet til nyt campingreglement, som By- og Landskabsstyrelsen, på vegne af Miljøministeriet her fremlægger.
– Vi forventer, at reglen om ”mindst 100 enheder på nye campingpladser” slettes.
Meget store grupper af campister ønsker små pladser, pladser i harmoni med naturen, uden tivoli-lignende forhold.
– Vi forventer, at campingreglementet tilpasses nye typer af campister og trafikanter, som kendetegner de kørende turister i Europa. Kort sagt, at ministeriet og styrelsen skeler til, hvordan man har tilpasset sig de nye tiders campingmønstrer, i resten af EU.
– Vi forventer, at kun forhold der har med camping at gøre omfattes af campingreglementet, under sommerhusloven. Således at parkering, og kommende ”Stellpladser”, helt fjernes fra sommerhusloven, herunder campingreglementet.
Desværre, er der i udkast til nyt campingreglement, ikke indarbejdet de nødvendige tiltag for at indrette hverken små pladser, eller pladser for de kørende turister, som f.eks. Stellpladser, nærmest tværtimod, 100 enhedsreglen blokere for udviklingen.
Vi ser, at man endnu engang strammer reglerne, forringer campisternes frihed, til fordel for ejerne af de store og etablerede campingpladser. Man bruger lovene til at tvinge alle trafikanter med et campingkøretøj, ind på de privatejede campingpladser.
Loven varetager ikke almenvellets interesser, men tilpasser lovene til campingerhvervets økonomiske interesser. - Det må være en fejl!
Sommerhusloven / campingreglementet, er ikke i sin nuværende- eller reviderede form, en lov der fremmer og udvikler camping, campinglivet eller campingturisme i Danmark.
Loven vil bremse udviklingen, forhindre at nye små pladser kan etablere sig, og den forhindrer også helt nye typer af camping og overnatning, i at opstå.
Ny Campinglov
Dansk F-Camping mener, at campingreglementet i princippet helt bør fjernes fra sommerhusloven.
Camping er i dag en stor og meget varieret fritidsaktivitet, for mange forskellige samfunds grupper, med meget forskellige interesser og økonomi.
Camping er et vækstområde inden for turisme, hvis man vil tillade den at komme til landet.
Man skal acceptere, at der skal indrettes pladser der ikke har noget med camping i gammeldags forstand at gøre. Auto-Camper turister er ikke nødvendigvis campister, de vil ikke være det og de kan ikke tvinges til at blive det. Det betyder, at den del af turisterne
kører uden om Danmark.
Auto-Camper turisme har udviklet sig eksplosivt i EU, men det kommer ikke til at ske i Danmark, hvis lovene ikke indrettes, så man laver et positivt tilvalg, i stedet for et negativt fravalg.
Campinglivet har brug for sin helt egen lov, og ikke et vedhæng til sommerhusloven. En ny Campinglov skal også indeholde rettigheder for campisterne, og ikke som campingreglementet, kun lave forringelser og begrænsninger for campisterne.
En campinglov skal give danske campisterne ret til at bruge deres campingvogn og campingbil, også uden for de private campingpladser.
Det skal være muligt, på indrettede steder, at holde stille og være tæt på naturen, uanset om det er i dag eller nattetimerne.
Adgangen til at bruge naturen skal ikke forhindres med en lov, blot fordi man er motoriseret.
Primitive parkerings- eller holdepladser, på samme vilkår som primitive teltpladser, skal være tilladt og gøres lovligt.
En campinglov, der tillader at der oprettes små og naturlige pladser, for korte ophold.
Dansk F-camping mener:
– At vejledning skal tolkes, således at det er i lovens ånd at der skabes mulighed for alternative, anderledes og billigere ferieformer. Herunder
nye typer campingpladser, små campingpladser og holde- og stellpladser.
– At campingreglementet skal hjælp med at fremme, - og ikke forhindre, en alternativ, anderledes og billigere ferieform!
Dansk F-Camping mener:
– At antallet af nye hytter vil være i konflikt med reglementets hovedformålet, nemlig at undgå at campingpladser udvikler sig til sommerhuslignende områder.
Med indsigelsen følger en mere detaljeret kommentar til lovteksten. Du finder Dansk F-Campings svar til de enkelte paragraffer lidt længere nede på denne side.
Vil du sige din mening, komme med en kommentar eller andet, som F-camping skal vide, så find side til DIN kommentar, i spalten til venstre, eller her:
DIN kommentar:
Dansk F-campings indsigelser
til udkastet 26. februar 2010 vedr.:
Campingreglement og vejledning
------------------------------------------------------
Kapitel 1
§1. Bekendtgørelsens anvendelsesområde
Dansk F-camping mener:
At regler, der ikke har med camping at gøre,
fjernes helt fra campingreglementet!
Her menes regler der forbyder
betalingspladser, til brug for parkering og
ophold, af i §1 nævnte køretøjer.
Loven breder sig ud over veje, pladser o.l., og vil
helt forhindre oprettelse af Stellpladser!
Jf. §2,stk.2 om mindst 100 enheder, vil man i
praksis ikke kunne oprette alternativer til de
store campingpladser. Man giver dem eneret til
at servicere den type gæster/turister.
(Begrebet ”Stellplads” er endnu ikke et officielt
godkendt begreb i Danmark, - men resten af EU
bruger det)
Lovgivningen skal ikke bruges til at tvinge
trafikanter ind på private campingpladser.
Alle trafikanter har brug for hvil, pauser,
ophold, og måske søvn.
Parkering og rast er ikke camping., og hører ikke
hjemme i sommerhusloven, herunder i
campingreglementet.
Denne regel betyder, at man vil tvinge
trafikanter ind på privatejede campingpladser,
mod betaling, blot fordi de skal holde pause, se
et museum, handle ind i byernes butikker, sove
inden rejsen fortsætter, - alene fordi de køre
med en campingvogn, campingbil, eller ”andre
transportable konstruktioner”.
§1. stk 2, del 3
Antallet hæves fra 2 til 5 (og 10 med
godkendelse), ordningen udvides til at gælde
andre steder end landbrug, f.eks. i
landsbysamfund o.l.
Kapitel 2 Tilladelse m.v.
§2. stk. 2.
Antallet på MINDST 100 enheder, på nye
campingpladser, skal fjernes helt!
Denne regel er ufornuftig, ulogisk, uden saglig
begrundelse i 2010, og ud i fremtiden.
Reglen er konkurrenceforvridende og bremser
en naturlig og teknologisk udvikling.
§3 stk. 2
Det tolker Dansk F-camping sådan:
At alle campister har lige ret og adgang, til de
under §2 tilladte campingpladser.
At der ikke kan stilles krav om køb af
campingpas, - som er udstedet af
campingbranchen, her campingrådet eller
foreninger o.l.
Kapitel 3 Campingpladsens benyttelse
§5
Dansk F-Camping mener at tidsgrænser er
forældet. Mange mennesker har ferier og
fridage spredt over hele kalenderåret. Den
teknologiske udvikling inden for camping gør, at
camping i 2010 er blevet en helårs aktivitet.
Nå vi sammenholder de stramninger og
begrænsninger campister med campingvogn og
campingbil har i denne lov, med den kraftige
udvidelse af hyttebyggeriet, som samme lov
åbner op for. Hyttebyer ligner
sommerhusbebyggelser!
§7
Nå vi sammenholder de stramninger og
begrænsninger campister med campingvogn og
campingbil har i denne lov, med den kraftige
udvidelse af hyttebyggeriet, som samme lov
åbner op for. Hyttebyer ligner
sommerhusbebyggelser!
Stk.2
Det undrer Dansk F-Camping, at
Miljøministeriet uden at ryste på hånden vil
tillade op til 60 hytter på de store
campingpladser. Dansk F-camping mener, at
hytterne max må udgøre 10% af pladsens
kapacitet.
Stk.3
Dansk F-Camping mener, at campinghytter op til
35 m2 ikke skal tillades.
Dansk F-camping mener, at der kun skal
accepteres max. 25 m2, på en hytte, - det
samme antal m2 som for max. campingvogne, må
være tilstrækkeligt.
NB.
Helårsboliger for pensionister er på ca. 65 m2.
§8
Dansk F-Camping undrer sig over at der i loven
skal gives tilladelse til: op til 60 hytter på en
campingplads, samtidig med at man forbyder de
campingvogne der naturligt høre hjemme på
samme campingpladser.
Stk. 2
Dansk F-Camping mener, at størrelsen på
campingvogne og hytter må være ens. Kan man
tillade hytter på 30-35 km.2, kan man ikke
samtidig forbyde campingvogne af samme
størrelse. Vi må fastholde, at campingpladserne
er til for campisterne, og at campingvogne er et
naturligt element på en campingplads.
§9
Det er at gå for vidt, når Campingreglementet
indeholder bestemmelser om hvordancampisterne
må indrette f.eks. deres helårs plads.
Det må være op til tilsynsmyndigheden
(kommunen) at påse, at der ikke udvikles slum
tilstande, er brandfælder, eller risiko for at
antenner og flagstænger kan vælte i storm.
§ 10
Dansk F-Camping vil gerne have tilføjet:
Hvordan campister skal forholder sig, når de
brandsikkerhedsmæssige afstandskrav IKKE
overholdes.
Stk. 5
Dansk F-Camping vil gerne have tilføjet:
- At udlejer eller ansatte ikke må afbrænde
affald, af pap, plastik o.l. på campingpladsen,
eller i nær tilknytning til.
§ 12
Dansk F-Camping tolker kravet til tydeligt
identifikationsnummer således:
- At campingpladsen selv kan fremstille tavler
med nr. , og opbevare navn, adresse, telefon, på
campingvognens ejer/bruger, til identifikation.
- At loven ikke stiller krav om specielle ”grønne
plader”, som sælges af branchen, Campingrådet.
§ 15
Hvor kan Campister klage, når/hvis kommunen
ikke overholder sin tilsynspligt?
|
|
 |
|
|
|
|
|
Tak, for besøget på vores hjemmeside www.F-camping.dk
|
|
|
Hej!
Prøv at lave din egen hjemmeside ligesom mig!
Det er nemt, og du kan prøve det gratis
ANNONCE
|